oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Agapa - uczta miłości

Akt konstytutywny - akt oddania Ruchu Światło-Życie Niepokalanej Matce Kościoła

Pochodnie Wojska Gedeona

Nasze strony

Diecezja włocławska

Grupa Odwaga

Wspólnota Dobrego Pasterza w Olsztynie

Urodziny Kościoła
Centralna Oaza Matka 2010
Znaki i wybory

To była wyprawa w inną rzeczywistość. Wydawało się, że przedostanie się na południe Polski nie będzie możliwe. Ktoś zapytał z ogromnym zdziwieniem, po co „się tam pchać”. Fakt, powódź już od mniej więcej tygodnia przesuwała się ku północy przez Śląsk i Małopolskę. Świat był wyraźniej niż zazwyczaj niespokojny, pełen cierpienia i agresji. I dużo mniej przewidywalny. Pośród chaosu zostaliśmy wezwani do słuchania głosu Pana. Słuchać Pana można wszędzie, ale uparliśmy się, że chcemy w Krościenku, i ten nasz upór okazał się być zgodny z wolą Bożą.

„COM – Centralna Oaza Matka – to dla mnie czas Ducha Świętego, czas gdy przychodzi On ze swoją mocą, gdy przychodzi ze swoimi darami, aby błogosławić nie tylko osobom zgromadzonym w Krościenku, ale całemu Ruchowi”. – Tak napisała Natalia z diecezji bielsko-żywieckiej, która w tym roku przyjmowała błogosławieństwo do posługi animatora. – „Widzę w tym błogosławieństwie dwa aspekty. Po pierwsze, jest ono umocnieniem, wlaniem mocy Ducha, wlaniem odwagi i zapału do bycia świadkiem, do służby. Po drugie, przyjęcie widzialnego znaku, jakim jest krzyż animatorski, jest przyjęciem Krzyża Chrystusa. To Jego mam reprezentować nosząc ten znak, to z Nim mam się coraz bardziej jednoczyć w tym znaku (także poprzez przyjmowanie trudów, cierpień i niepowodzeń) i w końcu to pod tym znakiem, znakiem Zwycięskiego Boga, mam walczyć i zwyciężać na Jego chwałę. Przyjęcie błogosławieństwa to mój wybór, wybór życia w mocy Ducha Świętego dla budowania wspólnoty Żywego Kościoła”.

Pytanie o miłość

Wielokrotnie zastanawialiśmy się z mężem, co niezwykłego jest w tym spotkaniu. Wiele osób podkreśla, że jest to czas pełen łaski, ale przecież nie tylko wtedy łaska Boża działa obficie. Gdzie indziej i kiedy indziej też. Wiele wydarzeń jest niepowtarzalnych, ale COM jest „niepowtarzalny inaczej”. Dlaczego?

Na pewno ma na to wpływ czas. Trzy dni, które nierozerwalnie są związane z Triduum Paschalnym, jak klamra kompozycyjna zamykają w życiu Kościoła czas nieco może zapomnianej mystagogii. Są dopełnieniem radości paschalnej. Nigdzie indziej nie udało się nam przeżyć świąt Zesłania Ducha Świętego tak świadomie i tak uroczyście. Liturgia zaczyna się od piątkowego wieczoru i trwa z przerwami na „prozę życia” do niedzielnej Eucharystii. Ta liturgia jest jak fajerwerk, lepszego nie trzeba. Program (w ogólnych zarysach) właściwie niezmienny od lat. Wiadomo, że będą poruszane treści związane z tematem roku, że będzie to czas głównie modlitwy. Zostaniemy postawieni z tematem diakonii twarzą w twarz. I trudno będzie odwrócić wzrok.

Na tegoroczny COM przyjechaliśmy po kilkuletniej przerwie. Nasza pierwsza Centralna Oaza Matka nie była wyłącznie euforycznym przeżyciem. W sumie raczej trudnym. Zaczęliśmy patrzeć w innym świetle, na to, co robiliśmy, zobaczyliśmy własną niedojrzałość, ale mimo to właściwie od momentu, kiedy wysiedliśmy z samochodu, czuliśmy, że jesteśmy u siebie. I zobaczyliśmy Kościół. Niby widzieliśmy Go wcześniej, ale właśnie wtedy – można powiedzieć – urodził się On w nas. Ta wizja pojawiła się prawie jak platońska idea i na dobre związała nas z Ruchem, na który wcześniej patrzyliśmy dość sceptycznie i powierzchownie. Kiedy w przyszłości przyszedł czas błogosławienia do Diakonii, świadomie podjęliśmy decyzję, że będzie to miało miejsce w Krościenku, choć na Kongregacji byłoby wcześniej.

Na placach

W Centralnej Oazie Matce w 2010 roku uczestniczyło około czterystu osób. Czy to dużo, czy mało? Z pewnością w porównaniu z prawie lub ponad tysiącem uczestników sprzed lat nie tak dużo. Z drugiej strony ostatnio sporo się dzieje w Ruchu pod koniec roku formacyjnego, a nie sposób być wszędzie. Czy jednak COM, wielki znak jedności Ruchu, może się stać dla jego członków spotkaniem jednym z wielu? Czy można powiedzieć, że zna się Ruch, jeśli nigdy się nie uczestniczyło w tym świętym czasie Triduum Pentakostalnego? Czy nie warto do tych przeżyć wracać, może nie co roku, ale choćby co jakiś czas?

Czas płynie wtedy wolniejszym rytmem, wyznaczanym przez Liturgię i sakramenty. Jest wspólnota, świętująca bez pośpiechu (nawet jeżeli wygląda „znaków czasu” w postaci chmur na niebie i zgaduje miejsce kolejnej celebracji) i z radością. Wzbudza dreszcz proroctwo wypowiedziane nad doliną uschłych kości, które ożywia Duch. Tej obietnicy trudno się oprzeć, jako że zawsze w życiu są jakieś „uschłe kości” do ożywienia. A potem młody Kościół wychodzi jak upojony winem (też młodym) na place, by wszystkim mówić o Zmartwychwstałym Panu. Wystarczy dać się ponieść wiatrowi Ducha, aby przejść najlepszą kurację odmładzającą w życiu. Co roku, w swoje urodziny, Kościół znów staje się młody, a my razem z Nim. I daj nam, Panie Boże, tyle samo entuzjazmu, ile go było na początku.

Wiola Szepietowska

Dod. Wiola Szepietowska dnia 30-05-2010 o godz. 2:26

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

ks. Henryk B.
wspolna radosc
Gratuluje tych bogatych, sercem wiary pisanych mysli - Wioli Szepietowskiej. Tak umacnia sie wiernosc, milosc i dynamike CHARYZMATU RUCHU SWIATLO-ZYCIE. (1-06-2010, 10:39)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Zdjęcia i nagrania z tegorocznego COM-u (18-06-2014)

Dzień Moderatora (12-06-2014)

Głosić w porę i nie w porę (9-06-2014)

Dziś spotykamy Jezusa (8-06-2014)

Trwajcie we wspólnocie (7-06-2014)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.