oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Chrystus Sługa - centrum duchowości Ruchu Światło-Życie

Oaza Diakonii Wychowawczej

Koinonia

Nasze strony

Archidiecezja wrocławska

Franciszkanie prowincji krakowskiej

Oaza na Litwie

Diakonia – moja radość

Jezus polecił swoim uczniom stawać się sługami wszystkich, wyraźnie wbrew stylowi tego świata, w którym wielcy panoszą się i uciskają mniejszych (por. Mt 20,25-26). Nie mają tego uważać za czyn nadzwyczajny, ale zwykły obowiązek, dlatego nazywać się mają sługami nieużytecznymi (Łk 17,10) i pamiętać, że „sługa nie jest wyższy od swego Pana” (J 13,16). Wymowny przykład takiej służby dał On sam – przyjął postać Sługi (Flp 2,6-11) i „przeszedł dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła” (Dz 10,38). Chrystus Sługa (Christos Diakonos) uklęknął do nóg Apostołów i obmył je, ponieważ do końca ich umiłował (por. J 13,1-15). (…)

W Ruchu Światło-Życie słowem „diakonia” określa się:

1. postawę służby, będącą najpełniejszym sposobem realizacji swojego człowieczeństwa (określana jest ona mianem „posiadania siebie w dawaniu siebie”, które to określenie zaczerpnięto ze stwierdzenia Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym, iż „człowiek (…) nie może odnaleźć się w pełni inaczej jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego” –- KDK 24),

2. wszelką posługę, podejmowaną przez jego członków (od diakonii moderacji po diakonię gospodarczą czy porządkową),

3. osoby, które taką służbę podejmują – bądź to na sposób stały, bądź też chwilowo, w celu zrealizowania konkretnych zadań (np. diakonia oazy wakacyjnej).

Osobowym wzorem diakonii, realizowanej jako całkowite oddanie Chrystusowi, jest dla członków Ruchu Niepokalana Matka Kościoła.

Fragmenty dokumentu roboczego o diakonii

Świadectwa - część I

Świadectwa - część II

W związku z V Kongregacją Diakonii, która w dniach 22-24 października 2010r. ma się odbyć w Porszewicach, animatorzy Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej, przygotowali krótki film, zawierający świadectwa dotyczące różnych form posługi, a także osobistej formacji w diakoniach.

W nagraniu brały udział zarówno rodziny, jak i młodzież reprezentujący każdą diakonię działającej na terenie diecezji radomskiej. Wszyscy są aktywnymi członkami Ruchu, zaangażowanymi w prace diakonii i – co tu dużo mówić – szukającymi okazji do służenia (niektórzy bez wahania, przyjechali na nagranie z odległości ponad 100 km).

Chcemy podzielić się z Wami ogromem dobra, jakiego doświadczamy każdego dnia, mogąc dawać siebie innym, dzieląc się tym, co mamy. Nie tylko ubogacamy wspólnotę, ale i samemu się rozwijamy. Możliwość służenia Bogu jest dla nas źródłem prawdziwej radości.

Agnieszka Fedorowicz

Osoby biorące udział w nagraniu:

p. Renata i Jacek Szymczak – Diakonia Wyzwolenia

p. Alicja i Stanisław Stopkowie – Diakonia Gospodarcza

p. Tomek Bis – Diakonia Komunikowania Społecznego

Elżbieta Kowalczyk – Diakonia Wyzwolenia

Joanna Kowalczyk – Diakonia Modlitwy

Faustyna Kropidłowska – Diakonia Ewangelizacji

Otylia Brendel – Diakonia Muzyczna

Piotr Czyż – Diakonia Liturgiczna

Piotr Pawłowski – Diakonia Życia

Paweł Kudas – Diakonia Komunikowania Społecznego (kamera i montaż)

Agnieszka Fedorowicz – Diakonia Życia, Muzyczna (reżyser)

Dod. Wiola Szepietowska dnia 18-10-2010 o godz. 22:26

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

P.Niedzielski
Fantastyczne:)!
Hehe, te filmiki są absolutnie fantastyczne!:)) Pozdrowienia dla autorów i występujących, szczególnie dla Piotrka Pawłowskiego!:-) Tak trzymac Stary!:)) (19-10-2010, 10:00)
Ania z Bydgoszczy
Świetne!
No po prostu bomba! Świetny pomysł i realizacja. Gratuluję, dziękuję i pozdrawiam w Panu! ;-) (22-10-2010, 12:03)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

I Kongregacja Diakonii w Lublinie (20-11-2013)

Wolna niedziela (28-10-2013)

Turno k. Białobrzeg: Dzień skupienia dla parlamentarzystów i osób zaangażowanych społecznie (24-09-2013)

Ks. Adam Wodarczyk moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie (23-06-2013)

Warszawa: Kurs Podstawowy Diakonii Wychowawczej (29-05-2013)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.