oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Oaza Diakonii Wychowawczej

Znak oazy

Moderator - ksiądz odpowiedzialny za wspólnotę Ruchu

Nasze strony

Diecezja elbląska

Diecezjalna Diakonia Muzyczna w Rzeszowie

Archidiecezja wrocławska

Pomoc dla Ani
Diakonia Miłosierdzia
Informacje z 16 marca 2011 r.

Wczoraj matka próbował wypisać Anię ze szpitala „na żądanie”, na szczęście było już za późno. Do sądu opiekuńczego zdążyły trafić papiery o ograniczeniu praw rodzicielskich. Sytuacja jest trudna, wciąż nie mamy możliwości bezpośredniego kontaktu (rodzice zabrali Ani telefon). Walczymy. Ania jest rozbita i trzeba jej ogromnego wsparcia.

***

Ania ma 17 lat (za 3 miesiące kończy 18 lat). Jest adoptowana i wychowywana w domu, gdzie wobec niej stosowano zarówno przemoc fizyczną, jak i psychiczną.

Dziewczyna była uczennicą warszawskiego liceum o profilu językowym. Gdy okazało się, że zaszła w ciążę rodzice nakazali jej zrezygnowanie ze szkoły w trakcie trwania semestru. Do końca ciąży przebywała w domu. Nie wolno jej było wychodzić z domu, by nikt z sąsiadów nie dowiedział się, że jest w ciąży.

Rodzice najpierw namawiali Anię, by zabiła dziecko, kiedy jednak zdecydowanie się temu sprzeciwiła, orzekli, że po urodzeniu dziecka Ania odda je do adopcji, a oni przeprowadzą się do innego miasta i Ania pójdzie do innej szkoły.

Dziewczyna początkowo zgodziła się na ten pomysł. Po urodzeniu dziecka – kilka dni temu, w szpitalu na Żelaznej - Ania podjęła jednak decyzję, że nie chce oddać dziecka do adopcji. Chciałaby je wychować. Rodzice jednak kategorycznie zabronili jej pojawienia się w domu z dzieckiem. Postanowili też, że jak najszybciej sami wyjadą z Warszawy, a Ania ma sobie radzić, skoro sprzeciwiła się ich decyzji. Ojciec dziewczyny w ogóle nie był w szpitalu, matka próbuje przekonywać Anię do adopcji i straszy, że zostanie sama i sobie nie poradzi.
W chwili obecnej dziewczyna przebywa w szpitalu z malutką córeczką, nie ma środków do życia, ubranek dla dziecka, żadnych innych rzeczy, które potrzebne są do opieki nad noworodkiem. Szpital, który poczuł się do zapewnienia Ani opieki nieco dłuzej niż standardowe 3 doby, stara się o kuratora sądowego dla dziewczyny oraz próbuje znaleźć miejsca dla niej i dziecka w Domu Samotnej Matki lub Domu Dziecka. Szukają też innych możliwości. Zawiadomiono również ojca dziecka, z którym rodzice nie pozwolili się Ani kontaktować. Chłopak ma 18 lat i jest uczniem technikum.

Mama i córka potrzebują wszystkiego, co jest używane na tym etapie. W tym momencie jest załatwiony wózek i sporo ubranek. Wiem też o łóżeczku do ewentualnej dyspozycji i przewijaku (ukłon w kierunku potencjalnych darczyńców). Wydaje się, że sensownie byłoby zaopatrzyć Anię w zapas pampersów, nawilżanych chusteczek, pieluszki tetrowe, proszek do prania, wkładki laktacyjne (karmi córeczkę piersią) i przez jakiś czas ją monitorować pod względem bieżących potrzeb. Być może macie jeszcze jakieś pomysły, dojścia, rzeczy do oddania…

Rozmawiałam już z Kasią i Mikołajem Topicha-Dolnymi nt. ewentualnej pomocy z Diakonii Miłosierdzia i zgodzili się wyasygnować środki na pierwsze zakupy, które dostarczone zostaną Ani na początku tygodnia. Jest wielka prośba, byśmy zaangażowali się w organizację pomocy dla Ani w dalszych tygodniach, czy może nawet miesiącach – nie wiadomo, jak jej sytuacja będzie się układać.

Z rzeczami o większych gabarytach musimy poczekać, aż Ania gdzieś znajdzie swoje miejsce (jeśli wiecie o dobrym miejscu dla Ani i Zuzi, też dajcie znać). Wszyscy chętni do oddania takowych sprzętów proszeni są o kontakt ze mną, potem będziemy organizować transport.

Bardzo Wam dziękuję za już okazaną życzliwość.
Z Bogiem

Ola Lutoborska

Wpłaty na pomoc można kierować:
Ośrodek Fundacji „Światło-Życie” w Warszawie.
dr Józefa Strusia 13a, 04-564 Warszawa.
Pekao S.A.*11 1240 6175 1111 0000 4573 0157 z dopiskiem Diakonia Miłosierdzia lub DM

Kontakt: Mikołaj Topicha-Dolny, mtopicha@wpraga.oaza.pl

Dod. Wiola Szepietowska dnia 13-03-2011 o godz. 23:56

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

lodziak
Czekamy na wieści...
Kochani, napiszcie co u Ani i Zosi. Czy udało się znaleźć im jakieś lokum? Jak duża jest Zosia? Zastanawiamy się jak pomóc, ale chyba kasę zbierzemy w kręgu lub w kilka kręgów. Na pewno karezuleka do łóżeczka jest już zarezerwowana i czeka na wysyłkę :-) (15-03-2011, 21:49)
Anka
Ania
Dziewczyna potrzebuje kogoś kto ją przygarnie, a nie karuzelki do łóżeczka, ludzie myślcie... (16-03-2011, 10:15)
eeetam
pytanie
Aniu co zrobiłaś już w tej sprawie? (16-03-2011, 10:39)
Gośka
Potrzeby matki i dziecka
Aniu, dziewczyna potrzebuje WSZYSTKIEGO!! a zabawki dla dziecka są prawie równie ważne, bo każdy rodzic chce, by jego dziecko miało wszystko (w tym grzechotki, karuzele, ulubionego pluszaka itp.), a nie tylko wikt i opierunek. (17-03-2011, 7:50)
Dominik
Pomoc dla Ani
Ja w wprawdzie nie jestem z Oazy ale też postaram się zorganizować pomoc dla Ani. Na początek wpłata na konto ale myślę też nad kupnem czegoś dla Ani i Jej córeczki. Obejmuję oczywiście ich też swoją modlitwą. Dominik - Wspólnota „Metanoia” (27-03-2011, 23:14)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Oaza Rekolekcyjna Diakonii Miłosierdzia (4-06-2014)

Oaza Rekolekcyjna Diakonii Miłosierdzia (13-09-2013)

Oaza Rekolekcyjna Diakoni Miłosierdzia (23-06-2013)

Zawsze będzie cierpienie (11-05-2013)

1% ratuje życie chorych dzieci (3-01-2013)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.