oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Dzień moderatora

Agapa - uczta miłości

Ruch Żywego Kościoła - pierwsza nazwa Ruchu Światło-Życie

Nasze strony

Kapucyni prowincji krakowskiej

Archidiecezja warszawska

Ruch Światło-Życie w Carlsbergu

Zakonni, ale „nasi”

Już niedługo rozpoczną się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – Euro 2012. Wiele reprezentacji będzie brało udział w tych zawodach. Jak wiemy, piłka nożna to gra zespołowa, co zakłada, że nie można wygrać meczu w pojedynkę, ale konieczna jest współpraca między zawodnikami.

Św. Paweł przyrównuje nasze życie do zawodów, które mają się zakończyć zdobyciem wieńca zwycięstwa. Przez chrzest wszyscy należymy do Pana, a tym bardziej ci, którzy chcą poprzez formację deuterokatechumenalną w Ruchu Światło-Życie na nowo, dojrzale i świadomie przyjąć tę łaskę i nią żyć. Możemy powiedzieć, że jako oazowicze gramy w jednej drużynie. Jesteśmy więc w Ruchu po to, aby nawzajem sobie pomagać i się wspierać, by wspólnie dojść do zwycięstwa – czyli zbawienia.

Kiedy zostałem moderatorem wspólnoty oazowej w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim, nie za bardzo się orientowałem, o co w tym Ruchu chodzi. Powoli jednak poznawałem go coraz bardziej i byłem zachwycony mądrze „ustawioną” przez sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego formacją uczestników. Zastanawiałem się jednak trochę, czy wspólnota oazowa, jaka istnieje w naszym klasztorze, nie powinna jakoś bardziej wejść w struktury parafialne, bo przecież Oaza powstała również po to, aby ożywić Kościół lokalny – parafię. Pan jednak sam się zatroszczył i poprowadził ku temu, aby wejść w większą jedność z oazą diecezjalną.

Zaczęło się od tego, że kilku z naszych uczestników nie mogło pojechać na rekolekcje letnie organizowane przez Oazę Prowincjalną, bo nie odpowiadały im terminy. Szukaliśmy więc sposobu, jak wybrnąć z problemu. Pomyśleliśmy, że mogą pojechać na rekolekcje organizowane przez Oazę Diecezji Rzeszowskiej, bo odbywały się w innych terminach. Pomysł wcieliliśmy w życie i udało się. To był pierwszy krok ku współpracy i większej jedności. Odkąd zostałem moderatorem prowincjalnym, współpraca rozwija się coraz bardziej. Nasza wspólnota przyklasztorna została wpisana do spisu wspólnot oazowych diecezji rzeszowskiej na jej stronie internetowej. To owoc spotkania na jednym z Dni Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych z moderatorem strony, ks. Janem Kobakiem. Z pewnością właśnie wzajemne kontakty osobiste przyczyniają się do zacieśnienia współpracy między zaangażowanymi w oazie prowincjalnej i diecezjalnej. Dzięki temu, że poznaliśmy wiele miłych i zaangażowanych osób w Oazie Rzeszowskiej, bariery zaczęły się przełamywać. Kolejnym elementem, który pomógł nam zobaczyć, że gramy dla Jezusa w jednej drużynie, było zaproszenie mnie na spotkanie kolegium moderatorów diecezji. To z pewnością ważny element, który poleciłbym wszystkim moderatorom zakonnym. Spotkania te bardzo ubogacają duchowo i …gastronomicznie, gdyż gospodarz zawsze raczy moderatorów smakowitym poczęstunkiem.

Owocem tego otwarcia jest również włączenie się wspólnoty przyklasztornej w obecność na celebracjach kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej, organizowanych dla rejonu rzeszowskiego. Te wspólne celebracje otwierają oczy na to, że można je przeżyć w o wiele szerszym gronie - co zawsze dla wszystkich jest bardzo budujące - nie zamykając się w ciasnych ramach własnej wspólnotki. Te inicjatywy utwierdzają w nas przekonanie, że żadna wspólnota nie jest samotną wyspą, ale należy do archipelagu Ruchu Światło-Życie na powszechnej mapie Kościoła.

o. Piotr Ferfecki OFMCap

Na pewno to dopiero początek współpracy oazy diecezjalnej i prowincjalnej, ale jakże bardzo obiecujący. Tym bardziej, iż żaden z członków wspólnoty w sędziszowskim klasztorze nie czuł się zmuszony do spotkań z oazą diecezjalną. Potwierdzeniem tego jest oddolne zaangażowanie się członków wspólnoty w spotkania Diecezjalnej Diakonii Modlitwy. Właśnie w tym czasie również kilka wspólnot oazowych z Sędziszowa Małopolskiego i okolic zaangażowało się wspólnie w tworzenie dzieła koncertu ewangelizacyjnego, dedykowanego bł. Janowi Pawłowi II, który ma odbyć się 20 sierpnia 2011 r. w pobliżu kościoła Bożego Miłosierdzia. Myślę, że właśnie takie przedsięwzięcia, podejmowane wspólnie własnymi siłami, bardzo jednoczą i umacniają wiarę, a przede wszystkim są dla innych świadectwem żywego Kościoła. Choć to wszystko, co się tworzy razem, przysparza wiele trudu, to przynosi jednak niesamowitą radość.

Współpraca oazy prowincjalnej i diecezjalnej opiera się głównie na coraz większym pragnieniu bycia, tworzenia i przeżywania razem ważnych momentów w życiu wspólnot. To wszystko napawa nadzieją na to, że pomimo odrębnych struktur współpraca będzie się nieustannie rozwijać ku coraz większej jedności.

Moderator Prowincjalny Ruchu
Światło-Życie Zakonu
Braci Mniejszych Kapucynów
o. Piotr Ferfecki OFMCap

zdjęcia ze stron Ruchu w Sędziszowie Małopolskim

świadectwo ukaże się w najbliższym numerze Oazy w części poświęconej zadaniom moderatora diecezjalnego we wspólnocie

Dod. Wiola Szepietowska dnia 2-06-2011 o godz. 11:52

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Mateusz
:)
Bracie:) świetny tekst;) I doskonale pokazuje jak wygląda nasza wspólnota:) Zapomniał Brat o tym, że baaaardzo dużo w naszej wspólnocie zbudowało się dzięki MIŁOŚCI jaką nas wszystkich Brat obdarzył od początku :] (3-06-2011, 21:47)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Pamięć świadków - nowy cykl w „Wieczerniku” (2-10-2013)

Zobaczyłem obraz Jezusa z promieniami… (5-04-2013)

Jak oni to zrobili? (25-01-2013)

Nasz Domestic Church w Luizjanie (25-01-2013)

„Wieczernik” o ks. Wojciechu Danielskim (16-10-2012)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.