oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Filia - kilka sąsiednich diecezji

Dialog małżeński - jedno ze Zobowiązań Domowego Kościoła

Chleb

Nasze strony

Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji w Rzeszowie

Diecezja włocławska

Diecezjalna Diakonia Muzyczna w Sandomierzu

Opieka to nie wychowanie
Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych, Mnieście uczynili.

Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych, Mnieście uczynili. Mt 25, 40

Trzeci w historii Kurs Oazowych Cioć (i Wujków) zwany w skrócie KOC’em czyli Podstawowy Kurs Diakonii Wychowawczej został zorganizowany tym razem w diecezji kaliskiej we współpracy z Diakonią Wychowawczą Archidiecezji Warszawskiej. Dzięki uprzejmości i gościnie ks. proboszcza Henryka Orszulaka, kurs mógł się odbyć w salkach w parafii św. Stanisława BiM w Wieruszowie.

Spotkaliśmy się, by poznać nowe formy pracy z dziećmi oraz przygotować się do pełnienia posługi wychowawczej podczas zbliżających się rekolekcji wakacyjnych. KOC stał się też okazją do wymiany doświadczeń w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych.

Tym razem na kurs zgłosiły się małżeństwa z Domowego Kościoła, reprezentujące wszystkie trzy rejony diecezji: Kalisz, Ostrów Wlkp. i Południe. Naszym marzeniem jest zaangażowanie jak największej liczby młodzieży, dorosłych i małżeństw w Ruchu oraz stworzenie cyklicznych warsztatów przygotowujących do tej posługi.

Posługę na rzecz innych, czyli naszą pracę, powinniśmy podejmować wobec bliźnich ze względu na miłość do Jezusa i ze względu na dobro, jakie z tej pracy płynie, dlatego jeszcze w czerwcu chcemy zorganizować warsztaty dla osób, które podejmą posługę diakonii wychowawczej na rekolekcjach wakacyjnych w tym roku.

Wychowanie jest procesem ciągłym, celowym, świadomym i trwającym całe życie. Cały czas uczymy się, ale również stajemy się nauczycielami i wychowawcami innych. Jak wychowywać mądrze, nie ograniczając rozwoju a jednocześnie wskazując drogę, kształtując ją? Święty Jan Bosko mówił, że „wychowanie jest sprawą serca”.

Jak mówi jedna z organizatorek i pomysłodawczyń KOC’a ciocia Magda Leczkowska: Diakonia Wychowawcza to taki rodzaj służby, który polega na wychowywaniu. Jeśli tak, to adresatami naszej posługi są wychowankowie (nie ich rodzice). Praktyka dnia codziennego jest jednak często taka (na szczęście nie zawsze!), że „ciocie” i „wujkowie” ograniczają się do opieki nad dziećmi, by ich rodzice mieli spokój. To ma katastrofalne skutki!

Dziękujemy Magdzie Leczkowskiej i Agnieszce Szewczyk z Diecezjalnej Diakonii Wychowawczej z Warszawy za przekazaną wiedzę, wspaniałą atmosferę i świetną zabawę. Dziękujemy parze diecezjalnej Kasi i Markowi i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania KOC, oraz tym, którzy wierzyli, że jest potrzebny i wsparli nas swoją modlitwą.

Grzegorz Zawada

www.kalisz.oaza.pl

Zobacz też:

Magdalena Leczkowska, Czym NIE jest diakonia wychowawcza

Zapraszamy również do przeczytania tekstu Magdy Leczkowskiej Dookoła diakonii wychowania, czyli pokusa pułapkę podstępem pogania, który ukazał się w 101. numerze „Oazy”

Dod. Wiola Szepietowska dnia 8-06-2011 o godz. 9:02

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Magda Lecz.
Kontakt
Jeśli ktoś chciałby się skontaktować, to podaję adres mailowy diakonii wychowawczej archidiecezji warszawskiej: diako.wycho@gmail.com . (10-06-2011, 9:49)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Wolna niedziela (28-10-2013)

Turno k. Białobrzeg: Dzień skupienia dla parlamentarzystów i osób zaangażowanych społecznie (24-09-2013)

Warszawa: Kurs Podstawowy Diakonii Wychowawczej (29-05-2013)

Dlaczego jesteś w stowarzyszeniu Diakonia? (20-02-2013)

Oaza Jedności Diakonii Oaz Rekolekcyjnych (24-10-2012)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.