oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Teczka roku

Nabożeństwo światła i wody

Oaza Nowego Życia - podstawowy rodzaj rekolekcji oazowych

Nasze strony

Archidiecezja gdańska

Archidiecezja częstochowska

Archidiecezja wrocławska

Nieziemskie granie
Diecezjalne Warsztaty Muzyczne Ruchu Światło-Życie Radom 2012

W dniach 7-9 września do radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjechało około 90 młodych ludzi, by uczestniczyć w weekendowych warsztatach muzycznych. Ich głównym celem, było podniesienie poziomu schól i zespołów działających przy parafiach. Ta idea przyświecająca organizatorom znakomicie wpisała się w potrzeby muzyczne diecezji, o czym świadczy duże zainteresowanie wśród uczestników.

W programie warsztatów znalazły się m.in. zajęcia z emisji głosu, śpiewy wielogłosowe, interpretacja tekstu, zasady wyboru pieśni liturgicznych i praca z instrumentami pod skrzydłami profesjonalnych muzyków.

Młodzież mogła rozwijać swoje talenty w kilku sekcjach. Zajęcia w sekcji wokalnej prowadziły: Beata Bednarz, (wokalistka kojarzona przede wszystkim z nurtem Gospel. Współpracowała m.in. z Deus Meus, Trzecią Godziną Dnia, Amen Band, Mietkiem Szcześniakiem, Marylą Rodowicz, Edytą Górniak, Kayah, Andrzejem Piasecznym. Znana jest również ze ścieżek dźwiękowych w polskich wersjach językowych filmów tj. Król Lew, Księżniczka i Żaba, Mój brat niedźwiedź. Wydała 10 płyt solowych), Tamara Kasprzyk-Przybysz (Od 18 lat związana z Zespołem Deus Meus, Wieloletni pedagog, nauczyciel muzyki i plastyki, rytmiki i emisji głosu. Absolwentka i współpracowniczka Chrześcijańskiego Studium Teatru Ruchu). Absolwentka Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych, Od 10 lat współtworzy Dzieło Jednego Serca-Jednego Ducha odpowiadając za przygotowanie i prowadzenie chóru podczas rokrocznych koncertów JSJD w Boże Ciało w Rzeszowie), ks. Andrzej Zarzycki (Obecnie studia z zakresu muzykologii (specjalność - muzyka liturgiczna) na KUL Jana Pawła II. Wiele razy brał udział i przygotowywał zespoły i aranżacje na okoliczności festiwali chrześcijańskich. Około 10 razy w jury różnych festiwali)i Małgorzata Gumińska, która jest logopedą i specjalistą z zakresu emisji głosu.

Sekcję gitarową poprowadził Witold Góral (gitarzysta współpracował m.in. z Acoustic Travel, Agnieszką Kowalczyk, Alicją Tanew, Antoniną Krzysztoń, Bartkiem Jaskotem, Classical Qartet, Cocotier, Inah, Joy full voice, Marcinem Stawickim, Moniką Dziurlikowską, New Life'M, Promyczkami Dobra, Savilonem, czy Violą Brzezińską), za instrumenty klawiszowe Piotr Cudzich, (pianista, kompozytor, aranżer. Obecnie wraz z żoną Agnieszką Nowicką współtworzą zespół CUDZICHmusic oraz zespół Body&Soul. Od 2005 r. Piotr współprowadzi Warsztaty Muzyczne w Iwieńcu na Białorusi, ponadto przez 3 lata był współodpowiedzialnym za przygotowanie oprawy muzycznej podczas Ogólnopolskiego Spotkania Młodych w Serpelicach nad Bugiem, oraz Spotkań Młodych w Krzeszowie) zaś sekcję instrumentów smyczkowych i dętych drewnianych, co było nowością w tym roku, odpowiedzialna była Agnieszka Nowicka-Cudzich.

Warsztaty to nie tylko nauka, ale także modlitwa. Warsztaty pomimo swojego naukowego charakteru, osadzone zostały w ramach krótkich rekolekcji. Uczestnicy oraz goście uczestniczyli w Eucharystii, modlitwach porannych (m.in. jutrzni) a także adoracji Najświętszego Sakramentu.

Po niedzielnej Eucharystii uczestnicy warsztatów pod okiem specjalistów nagrali płytę CD oraz DVD uwieczniającą ich dokonania. Tydzień po warsztatach 15 września uczestnicy radomskich warsztatów mogli się zaprezentować na koncercie ewangelizacyjnym „Nieziemskie granie” będącego częścią radomskiego Dnia Młodych. Ponad 60 młodych muzyków przez kilka godzin grało i śpiewało na głównej ulicy Radomia. W tym samym czasie można było skorzystać z kilku „punktów pomocy duchowej”, razem z diakonią ewangelizacyjną włączyć się w tańce integracyjne a następnie wspólnie przeżyć adorację Najświętszego Sakramentu.

Agnieszka Fedorowicz

zdjęcia: Marta Deka

Zobacz też:

Radom: znani muzycy prowadzą Diecezjalne Warsztaty Muzyczne

Gra muzyka w seminarium

Nieziemski apel młodych 2.0

Dod. Wiola Szepietowska dnia 18-09-2012 o godz. 23:30

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

oazowicz
siemka oaza
dlaczego pomalu jest z wszwstkich takich watsztatow jest wykluczana sekcja rytmiczna chodzi mi o bongosy conga dajemble cajony ksieza na rekolekciach zabraniaja na tym grac (25-09-2012, 10:52)
muzyczny
może dlatego, że...
... Instrumentów perkusyjnych nie należy stosować podczas żadnej liturgii? (25-09-2012, 11:16)
oazowicz
poparcie pierwszego wpisu
to dlaczego przyjeło się w oazie że gra sie na bębnach i innych przeszkadzajkach, na każdych rekolekcjach znajdzie si eosoba z dajemble, pare lat nikomu nie przeszkadzało że ktoś bębni na chwałe Bogu i nadaje rytm piosence (25-09-2012, 22:35)
muzyczny
wrost świadomość wzrost świadomości
wszystko to wynika zapewne że wzrostu świadomości liturgicznej. przepisy Kościoła- Matki są w tej kwestii jednoznaczne. Na szczęście mówi się o tym głośno także na spotkaniach moderatorów (26-09-2012, 6:40)
odysiok
ahhah
chyba macie coś z mózgami.. co ja gadam... nie macie mózgów.. gram na bębnach bo lubię i nikt nie nie zabroni!! gram na chwałę Boga zbawcy naszego jedynego pana naszego Jezusa Chrystusa amen i jak nie będę mógł grać i dudnić to odwrócę się od kościółka ;( (26-09-2012, 11:16)
styrta się pali
rghiqu34
popieram odysioka nic w tej oazie nie umiecie grać na instrumentach, nie jestem chamski ale to prawda, najpierw nauczcie dzieci grać a potem dopiero grajcie na mszy, jestem po studiach wokalistyki i nie mogę tego słuchać AMEN (26-09-2012, 11:20)
muzyczny
Miłość do Chrystusa - posłuszeńśtwo
Nasza Miłość do Chrystusa powinna się wyrażać także poprzez posłuszeństwo. Skoro Matka-Kościół podjął decyzję, ze pewne instrumenty nie nadają się do używania podczas liturgii to powinniśmy to uszanować i się podporządkować. (26-09-2012, 12:35)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Materiały dla animatorów muzycznych (21-06-2014)

KAMuzO 2014 (15-05-2014)

Oaza Jedności Diakonii Muzycznej (21-12-2013)

Szukanie harmonii (28-11-2013)

Przemyśl: Warsztaty muzyki liturgicznej (4-11-2013)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.