oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Zobowiązania Domowego Kościoła

Oaza wielka - kilka lub kilkanaście grup oazowych

Kościół Dobrego Pasterza

Nasze strony

Archidiecezja częstochowska

www.wbiblii.pl

Diecezjalna Diakonia Muzyczna w Katowicach

Gdzie jesteś źródło?
Jubileusz Ruchu Światło-Życie w diecezji radomskiej

Zwyczajny dzień, zwyczajna sobota, ostatni weekend studenckich wakacji, czas odpoczynku dla młodzieży szkolnej i chwila wytchnienia od pracy dla dorosłych. Wielu mogło by zapytać co skłoniło 400 osób, aby przejechać pół Polski na pierwszy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w nowym roku formacyjnym?

Odpowiedzi mogło by być na pewno wiele, ale moim zdaniem w wielu głowach już od bladego świtu 29 września kołatało się jedno pytanie zaczerpnięte z poezji błogosławionego papieża z Polski, który na kartach Tryptyku Rzymskiego pyta: „Gdzie jesteś źródło?” Bo każdy oazowicz, który owej soboty pojawił się na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem, musiał sobie zadać to pytanie.

Nasze spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od zawiązania wspólnoty. Zapalenia świecy Oazy i Słowa Powitania Moderatora ks. Grzegorza Lipca wspieranego przez S. Annę Baćmagę stanowiły dobry początek naszego spotkania. Animatorzy przybliżyli nam początki Oazy na terenie ówczesnej diecezji sandomierskiej. Przypomnieliśmy sobie o tych, bez których oazy na naszej ziemi by nie było. Wspomnieć trzeba: śp. Ks. Kazimierza Mazura, śp. Ks. Jana Wojtana, Ks. Kazimierza Mąkosę, Ks. Aleksandra Sikorę, Ks. Wiesława Wilka. Nie mogliśmy zapomnieć o Słudze Bożym ks. Bp. Piotrze Gołębiowskim – wielkim zwolenniku ruchu oazowego. Wysłuchaliśmy przytoczonych wspomnień Abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego i Ks. Henryka Dziadczyka proboszcza z Przedborza, a rodem z Dąbrówki, gdzie w 1971 r. odbyły się pierwsze rekolekcje oazowe. Czas wspomnień umilały dobrze znane piosenki oazowe śpiewane przez scholę.

Bardzo dobrze czuliśmy się owego dnia w krościenkowskim kościele parafialnym, gdzie słuchaliśmy wspomnień przyjaciół i towarzyszy drogi życia ks. Franciszka Blachnickiego. Następnie przeżyliśmy Namiot Spotkania wsłuchując się w głos Chrystusa – Dobrego Pasterza.

Najważniejszym wydarzeniem dnia była oczywiście dziękczynna Eucharystia za 40 lat Oazy na radomskiej ziemi, sprawowana pod przewodnictwem Bp. Henryka Tomasika, ordynariusza naszej diecezji. W pasterskim słowie ksiądz biskup mówił nam, nawiązując do poezji bł. Jana Pawła II, abyśmy wytrwale i nieustannie szukali źródła, tego swoistego sensu życia, którym jest Chrystus – Pan i Zbawiciel. Zostaliśmy również zaproszeni przez księdza biskupa do czynnego włączania się w przeżywanie Liturgii oraz zachęceni do czytania i medytacji Pisma Świętego. Pasterz przypomniał nam również, że nadchodzący Rok Wiary jest okazją do pogłębienia więzi z Bogiem i odnowienia jedności z Kościołem. Pod koniec Mszy Świętej procesyjnie udaliśmy się do dolnego kościoła, gdzie złożone są doczesne szczątki naszego założyciela. Tam modliliśmy się o jego beatyfikację, a każdy mógł zatrzymać się przed sarkofagiem na krótką chwilę osobistej modlitwy.

Aby dać wytchnienia naszym ciałom poszliśmy na Kopią Górkę, gdzie animatorzy pod wodzą s. Anny przygotowali agapę. Był to również czas integracji, oczywiście wspomnień, wielkiej radości i doświadczenia odnalezienia źródła, skąd wartkim strumieniem oaza rozlewa się na Polskę i świat.

Ostatnim elementem jubileuszowej pielgrzymki do źródeł był „Akt Zawierzenia Oazy” naszej Diecezji Niepokalanej Matce Kościoła. Został on odczytany przez ks. Grzegorza Lipca. Po krótkiej modlitwie ksiądz biskup udzielił wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.

Jeszcze tylko kilka pamiątkowych fotografii i czas wracać do domu.

Owa piękna sobota była dniem w którym wszyscy dziękowali Bogu za „Pielgrzymkę do źródeł”; dziękowali za dzieło Oazy, które zmienia ich życie, tak jak zmieniło życie wielu kroczących ścieżkami Ruchu przez 40 lat.

za: www.radom.oaza.pl

Dod. Wiola Szepietowska dnia 8-10-2012 o godz. 16:40

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

emha
;-)
„krościenkowskim”.. ;) (8-10-2012, 23:09)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Niech dzieło rośnie (20-11-2013)

Pokaż swojego patrona (29-10-2013)

Co wiarę umacnia (14-07-2013)

Srebrny jubileusz kapłaństwa ks. Marka Siwki (3-06-2013)

Dwudziestolecie Ruchu Światło-Życie w Diecezji Łowickiej (13-11-2012)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.