oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Źródło życia

Śpiewy liturgiczne - utwory nadające się do śpiewania w czasie liturgii.

Oaza modlitwy - krótkie weekendowe rekolekcje

Nasze strony

Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji w Katowicach

Czechy

Diecezja legnicka

Tańcem podpalamy Wrocław!
III Niepodległościowy Bal Bezalkoholowy we Wrocławiu

9 listopada 2013r. we Wrocławiu odbył się III Niepodległościowy Bal Bezalkoholowy, który został zorganizowany przez II Krąg Domowego Kościoła rejonu Maciejówka i Diecezjalną Diakonię Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie.

„My idziemy. Byliśmy już na nim dwa razy i zawsze było wspaniale. Kto lubi śpiewać pieśni patriotyczne i tańczyć, powinien na tym balu być. Polonez trwał pół godziny i był niezapomnianym przeżyciem!” – tak mówią nasi znajomi.

Bal stał się już coroczną tradycją, nawiązującą do przedwojennych imprez towarzyskich, organizowanych z okazji ważnych świąt narodowych. Impreza promująca trzeźwość, patriotyzm i dobrą zabawę jest jedną z największych tego typu na Dolnym Śląsku - w tym roku w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego bawiło się około 180 osób.

Uczestnicy, w strojach wieczorowych i ludowych, po odśpiewaniu hymnu narodowego, zabawę rozpoczęli – tradycyjnie już - polonezem. A ten z roku na rok jest piękniejszy, tańczony dostojnie i z lekkością.

Później walc i tańce przede wszystkim przy polskiej muzyce. Polonez, krakowiak i inne tańce narodowe to stały repertuar balu i każdy z bawiących się może ich się nauczyć i wspólnie zatańczyć. Niesamowity klimat udziela się i nam, prowadzącym ten bal – wszyscy są uśmiechnięci, życzliwi, radośni.

„To jest coś niesamowitego – bez alkoholu i tak rodzinnie” – mówi pani od cateringu. I rzeczywiście tak jest, bo prócz dorosłych bawią się młodzież i dzieci, a tych na tegorocznym balu było około osiemdziesiątki.

W tym roku gościliśmy Dolnośląski Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”, który zatańczył w trzech odsłonach wiązankę tańców rzeszowskich, krakowiaka oraz oberka i kujawiaka, a wszystko w pięknych strojach ludowych.

Po pierwszej części tanecznej śpiewaliśmy pieśni patriotyczne razem z młodzieżą z Diecezjalnej Diakonii Muzycznej. I to też jest stały punkt tego wieczoru.

Kilka utworów chopinowskich zagrali rodzeństwo Helena i Zygmunt Stoczewscy, a następnie wszyscy mogli się poczęstować ciepłym posiłkiem. I tu niespodzianka! Na sali w części tanecznej rozległy się głośne, gorące rytmy arabskie i młodzież i dzieci, które czekały w kolejce po posiłek, jak na komendę, rezygnując z niego, wypełniły salę i dołączyły do tańczących.

Taką zabawę chce się prowadzić. Dla takich chwil można dać bardzo dużo. To dla nas ogromna radość i satysfakcja jednocześnie. Choć wiele wysiłku było przy przygotowaniach, to naprawdę warto było.

I jeszcze jedna refleksja.

Na poprzednim balu po odśpiewaniu pieśni patriotycznych podszedł do nas syn Karol i powiedział: W przyszłym roku nasza Diakonia Muzyczna będzie śpiewać pieśni patriotyczne. I tak się stało. W tym roku przedstawiciele Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław” już się zapowiedzieli na kolejny bal - razem ze swoim chórem! I choć wiele trzeba uzgodnić, to deklaracja chęci współpracy bardzo nas cieszy. Tańcem podpalamy Wrocław! Do zobaczenia za rok!

Renata i Andrzej Kusiowie

Zdjęcia: Ewa Martyniszyn

Dod. Wiola Szepietowska dnia 15-11-2013 o godz. 22:56

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Agnieszka Salamucha
Podpalajcie! :)
Wyrażam podziw dla pomysłu i werwy - dla Organizatorów i Uczestników! (18-11-2013, 20:47)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Filipińczycy na oazie w Polsce (22-07-2014)

Wydawnictwo Światło-Życie na Pielgrzymce Domowego Kościoła do Kalisza (8-05-2014)

Dać to co najlepsze (22-03-2014)

Głód Słowa (1-03-2014)

Niezłomni (28-02-2014)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.