oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Pochodnie Wojska Gedeona

Oaza wielka - kilka lub kilkanaście grup oazowych

Dialog małżeński - jedno ze Zobowiązań Domowego Kościoła

Nasze strony

Domowy Kościół w Sandomierzu

Centralna Diakonia Słowa

Eleuteria

Szukanie harmonii
Warsztaty Muzyki Liturgicznej - 22-24 listopada 2013

Dobry mistrz w takim tylko chórze śpiewać lubi, gdzie czuje, że głos własny w harmoniji gubi. Adam Mickiewicz

We wspomnienie św. Cecylii, wezwawszy jej przemożnego wstawiennictwa, rozpoczęliśmy muzyczne zmagania, szukając wyżej wspomnianej harmoniji. Dzięki prowadzącemu zajęcia, z każdą chwilą coraz mocniej zdawaliśmy sobie sprawę z faktu, iż nie idzie tu jeno li o dźwięków brzmienie, lecz o duszy nastrojenie. Ostawiając staropolski ton, przejdźmy do rzeczy sedna.

Warsztaty Muzyki Liturgicznej zorganizowała Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej. Do ich poprowadzenia został zaproszony krakowski muzyk, kompozytor oraz – jak sam powiedział – mąż i ojciec trójki dzieci, pan Paweł Bębenek. W piątek wieczór w przemyskim Collegium Marianum zebrało się około 60 osób. Rozpaleni entuzjazmem prowadzącego, szybko wzięliśmy się do pracy. Nie było łatwo. Okazało się, że do śpiewania nie służą jedynie struny głosowe, ale cały człowiek. Aktywność mięśni brzucha i kręgosłupa, masaż głowy, ekspresja twarzy, wyobraźnia, oddechy, dykcja i masa innych ćwiczeń miały służyć przebudzeniu niepowtarzalnego instrumentu, jakim jest nasze ciało. Staraliśmy się poznać śpiew wielogłosowy. Jednakże przy każdej okazji pan Paweł spontanicznie dzielił się z nami świadectwem swojego życia, Bożym Słowem i doświadczeniem muzycznym. Często przywoływał słowa św. Augustyna: Bądźcie tym, co śpiewacie. Podkreślał, że muzyka – chociażby najlepiej wykonana – jeśli nie jest modlitwą, staje się pusta niczym „plastikowy Paschał”.

Zwieńczeniem naszych warsztatów była Msza Święta w katedrze, podczas której wyśpiewaliśmy Panu Bogu owoce naszych trzydniowych prób. Mamy nadzieję, że to spotkanie rozpaliło serca uczestników. Stąd mamy nadzieję, że to nie koniec, ale dopiero początek.

za: www.oaza.przemyska.pl

Dod. Wiola Szepietowska dnia 28-11-2013 o godz. 11:50

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Na wagę złota (25-07-2014)

Materiały dla animatorów muzycznych (21-06-2014)

KAMuzO 2014 (15-05-2014)

Dać to co najlepsze (22-03-2014)

Głód Słowa (1-03-2014)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.