oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Duchowość małżeńska - dążenie do bycia bliżej Boga w jedności ze współmałżonkiem.

Oaza Diakonii Wychowawczej

Oaza - 15-dniowe rekolekcje

Nasze strony

Archidiecezja krakowska

Diecezjalna Diakonia Liturgiczna w Koszalinie

Domowy Kościół w Zielonej Górze

Niebo w ustach

Jak słodka jest dla mego podniebienia Twoja mowa:

Ponad miód dla ust moich. Ps.119,103

W parafii Chrystusa Króla w Nowogradzie Wołyńskim, na Ukrainie, młodzież z oazy po zakończeniu pracy w grupach przeżywała Dzień Oczyszczania Języka. Zastanawialiśmy się nad tym, jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego korzystania z daru mowy. Młodzież zwróciła większą uwagę na wulgaryzmy, które niszczą wspólnotę Nowych Ludzi, i że osoby spotykające się z nami mogą przyjąć taki sam, niewłaściwy, sposób porozumiewania się.

Wulgaryzmy zapisywaliśmy na kartkach, które następnie włożyliśmy do starego buta i spaliliśmy. To było symboliczne oczyszczenie naszej mowy. Używane przez nas słowa nie powinny być podobne do brudnego języka starego buta.

Ile na co dzień mówimy niepotrzebnych, pustych słów, które zaśmiecają nasz język i obrażają bliźnich? Kontrola nad własną mową ułatwia panowanie nad niewłaściwym zachowaniem. W księdze Hioba (Hb 29,9-11) czytamy o tym, jakim szacunkiem cieszył się Hiob, szczególnie poprzez piękną mowę. „Szlachetny głos się uciszał, do podniebienia język przywierał; ucho chwaliło mnie słysząc,a oko godziło się patrząc”. W Listach św. Pawła: „Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym” Ef, 4,29 i „Mowa wasza, zawsze miła, niech będzie zaprawiona solą, tak byście wiedzieli, jak należy każdemu odpowiadać” Kol, 4,6. Podobnie w Ewangelii św. Mateusza: „Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu” Mt, 12,36.

Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał zrobiony z papieru but z kieszenią. Do kieszeni młodzież ma wrzucać wulgaryzmy, które nie pasują do Nowego Człowieka, a po tygodniu je niszczyć. W taki sposób młodzież z oazy rozpoczęła pracę nad sobą, aby być jeszcze bliżej Jezusa Chrystusa.

s. Marietta Miksa

Dod. Wiola Szepietowska dnia 9-02-2014 o godz. 20:37

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

ewa
gratuluję pomysłu
Jestem mile zaskoczona Bardzo mądra praca nad sobą...... (10-02-2014, 8:49)
 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Śladami świętego Piotra (11-06-2014)

Dziecko Boże czy zwykłe dziecko? (24-04-2014)

Za nami Diecezjalne Dni Młodzieży (14-04-2014)

Dać to co najlepsze (22-03-2014)

Kto przytuli krzyż (18-03-2014)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.