oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Wspólnota wspólnot - parafia

Godzina odpowiedzialności

KODA - Kurs Oazowy dla Animatorów

Nasze strony

Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji w Tarnowie

Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej

Archidiecezja wrocławska

Nasz dar
Ukazał się 198. numer „Wieczernika”

W Ruchu Światło-Życie koncentrujemy się na Bogu i na drogach do Niego. Czasem jednak warto zająć się samym Ruchem – choćby po to, by uświadomić sobie wielkość daru, w którym uczestniczymy, ale też po to, by jeszcze lepiej z tego daru czerpać i przekazywać go innym. Stąd pomysł tego numeru „Wieczernika”.

Numer otwiera ks. Maciej Ostrowski – mówi o źródłach Ruchu Światło-Życie, inspiracjach którymi kierował się ks. Franciszek Blachnicki. Jego tekst to obszerne fragmenty wystąpienia na październikowym sympozjum na temat naszego Ruchu, które odbyło się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – „Wieczernik” jako pierwszy publikuje tę niezwykle interesującą wypowiedź.

Jakie są najważniejsze wydarzenia, „dary graniczne” w historii Ruchu Światło-Życie? Próbę odpowiedzi na to pytanie daje zamieszczone w numerze kalendarium. Obejmuje 57 pozycji, zaczyna się od roku 1921 (wiadomo dlaczego), kończy na roku 2012.

Czy da się syntetycznie opisać oazową formację? Tak by było jasno, przejrzyście i by wszystkie istotne elementy zostały wskazane? Ks. Maciej Krulak pokazuje, że się da. „Decyzja wiary, „Czas wtajemniczenia”, „W służbie” – z takich części składa się jego tekst. Warto dodać, że artykuł, co bardzo cenne, pokazuje drogę Ruchu uwzględniając również specyfikę Domowego Kościoła. Naprawdę więc każdy odbywający czy prowadzący formację w Ruchu może się w tym tekście odnaleźć.

Oaza Rekolekcyjna Diakonii – czy wszyscy wiemy, jak ważne wręcz fundamentalne są to rekolekcje? Pisze o nich Grażyna Miąsik. Tekst nie tylko ukazuje ideę ORD, zawiera również świadectwa uczestników, pokazujące w jaki sposób udział w tych rekolekcjach przemienił życie i rozumienie służby w Ruchu i Kościele.

Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie”. Po co? Dla kogo? Dlaczego? Na te pytania odpowiada ks. Andrzej Pawlak. Wyjaśniając sens stowarzyszenia, wskazuje również na zagrożenia, jakie mogą się z nim wiązać.

Czy Ruch Światło-Życie jest szansą dla rodziny? Agata Jankowiak przekonuje, że tak. Ale na czym to konkretnie polega? Autorka wskazuje trzy szanse dla rodziny, które daje Ruch i pokazuje, co trzeba robić, aby te szanse można wykorzystać.

O księżach związanych z Ruchem pisze ks. Ryszard Nowak. Zarówno o tych, którzy angażują się w Ruch w pełni, traktując go jako swoją drogę, jak o tych, którzy posługują w nim „z obowiązku czy dopustu Bożego (czytaj proboszcz!)”, tych których powołanie zrodziło się w Ruchu jak i tych, którzy traktują/traktowali Ruch z dystansem czy niechęcią.

Jaka jest najbardziej charakterystyczna cecha oazowego języka? Oczywiście używanie skrótów. Marta Dalgiewicz dokonuje fachowej analizy językoznawczej oazowych skrótów, wyróżniając w nich rozmaite kategorie i rodzaje. Lektura tego tekstu wprawi wszystkich czytelników na pewno w dobry humor.

Blok tematyczny zamykają krótkie wypowiedzi na temat: dlaczego jestem w Ruchu? Czy da się udzielić odpowiedzi w trzech zdaniach? Da się.

Zapraszamy do lektury numeru.

Krzysztof Jankowiak

-----------------------------------------------------------------

"Wieczernik"
http://www.wieczernik.oaza.pl/
http://www.facebook.com/wieczernik.pismo
os. Stare Żegrze 32/5
61-249 Poznań
tel. 61 879 77 69
wieczernik@oaza.pl
zamówienia i prenumerata:
tel. 061 862 53 73
prenumerata@wieczernik.oaza.pl

Spis treści

Dar Ruchu Światło-Życie

Na drodze ucznia

 • Siódmy anioł - Cztery sakramenty
 • Czego uczy nas Tora - Zmiana imienia
 • Perły liturgii - Dar swój ofiaruj
 • Szkoła modlitwy - Uwielbiać Boga

Z daleka i z bliska

 • Ze wszystkich narodów - Zielona wyspa
 • Pamięć świadków - Wiara, poświęcenie, miłość
 • Z Kopiej Górki -Rekolekcje kapłańskie

Chwile

 • To lubię
 • W Sieci
 • Biblioteczka
 • Na płytach
 • Na pogodne wieczory

Wieczernik Domowy

 • Niedziela - czas radości i wesela

Wieczernik dla Ciebie

 • Projekt Adwent
Dod. Krzysztof Jankowiak dnia 9-02-2014 o godz. 23:12

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Z Gibraltaru: Po sznurku (23-08-2014)

Z Gibraltaru: Wakacyjna szkoła słuchania (17-08-2014)

Oaza Rekolekcyjna Diakonii (12-08-2014)

Z Gibraltaru: Rejs z delfinami (5-08-2014)

Z Gibraltaru: Owoce letniego lenistwa (28-07-2014)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.