oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

KWC Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Źródło życia

ORDJ - Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności

Nasze strony

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

Diecezja pelplińska

Ruch Światło-Życie w Carlsbergu

Radość wieszczów

Radości z wielkiego wydarzenia, jakim był wybór Polaka na stolicę Piotrową nie przeżywałam sama, bo otaczała mnie wtedy w naszym domu w Zakopanem (gdzie wówczas mieszkałam) wspólnota. Razem udaliśmy się do kaplicy, by do późnych godzin nocnych trwać na dziękczynnej modlitwie. Śpiewom naszym nie było końca, ale jedna z pieśni wydała mi się szczególnie w tej chwili odpowiednia: „Radosna światłości, wieczny odblasku Ojca, święty i błogosławiony”.

Ale i później, kiedy budziłam się po wielokroć w nocy, na nowo uświadamiałam sobie, że to, co się stało, jest prawdą! - Nie, to nie sen - uzmysławiałam sobie. Wtedy także nie byłam sama, miałam bowiem żywą świadomość, że razem ze mną cieszą się przeszłe pokolenia Polaków, a szczególnie nasi Wieszczowie. Radują się, że doczekali tej chwili! To było coś bardzo mocnego, prawie dotykalnego, kiedy dane mi było (w wyobraźni) współodczuwać ze Słowackim, Norwidem, ale szczególnie z Mickiewiczem i Chopinem.

Młody, lecz dojrzały i kochający Ojczyznę, poeta Wojciech Wencel w jednym ze swoich felietonów uświadomił nam na nowo, że poezja romantyczna, tworzona przez naszych wielkich Wieszczów, „nie była jedynie depozytem przedrozbiorowych wartości i obyczajów, który umożliwiło Polakom przetrwanie”, ale „próbując odczytać sens zbiorowego cierpienia i istotę narodowego posłannictwa, zbudowała duchowa więź, która na wieki połączyła braci Polaków”. Bez tego rodzaju literatury pięknej, wyrosłej na chrześcijańskiej glebie, „ciężar naszych dziejów byłby nie do udźwignięcia” - podsumowuje ten wątek Wencel. Wielkie cierpienia były udziałem tych twórców, którzy wielokrotnie opisywali historie naszego męczeństwa. Jak bliski był im los zesłańców, jak oczekiwali ratunku ze strony kolejnych papieży, jak się z nimi (i z Bogiem) w desperackich słowach wadził np. Mickiewicz.

Wszyscy oni pragnęli dożyć tej chwili, kiedy Polska nie tylko „wybije się na niepodległość”*, ale wyda słowiańskiego papieża, którego intuicyjnie przeczuwali. Byłam tych wielkich spraw świadoma w tamtej chwili, trzydzieści sześć lat temu, w dniu wyboru Papieża Polaka na tron Piotrowy, stąd ta zwielokrotniona radość, wzbogacona o przeszłe pokolenia.

A radość Ich tym większa, że to święty papież - „ludowy brat”.

„Niebo się przed nim piękne otworzy

Z obojga stron”

- to także proroctwo jednego z Wieszczów**.

Krystyna Szewc

*Słowa Józefa Pawlikowskiego, sekretarza T. Kościuszki, użyte w broszurze pod tym samym tytułem. Warszawa 1831 r. w broszurze pod tytułem „Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość”.

** Cytat pochodzi z wiersza J. Słowackiego „Słowiański papież”.

Dod. Wiola Szepietowska dnia 5-04-2014 o godz. 22:49

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Święty Jan Paweł II - Papież Rodziny (29-04-2014)

Odkryć Jana Pawła II (3-04-2014)

Msza na górze Wdżar (1-04-2014)

Dlaczego powinniśmy adorować Boga? (1-06-2013)

Kiedy z komina poleciał biały dym (15-03-2013)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.