oaza.pl
Światło-Życie

Strona główna · Rok wiary · O Ruchu: Świadectwa · Kalendaria: Rekolekcje · CDOR · Diakonie · Stowarzyszenie DIAKONIA · Dokumenty i materiały · Wydawnictwo · Czasopisma · Rozmaitości · Przegląd wydarzeń · e-KARTKI · Poczta przez WWW · Powiadomienie o nowościach · Kontakty · Kalendarz

 
Szukanie zaawansowane / Indeksy
Temat pracy rocznej:
13/14: Narodzić się na nowo
Domowy Kościół Krucjata Wyzwolenia Człowieka Ks. Franciszek Blachnicki
Nasz słownik

Szkoła modlitwy

ORAR - Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin

KODA - Kurs Oazowy dla Animatorów

Nasze strony

Archidiecezja białostocka

Diecezja zielonogórsko-gorzowska

Domowy Kościół w Zielonej Górze

Dar czasu rekolekcji

Rozpoczęliśmy jedenasty rok naszego małżeństwa. Należymy do Domowego Kościoła, przedtem uczestniczyliśmy w oazach młodzieżowych. Naturalną rzeczą były wtedy coroczne wyjazdy na oazę. Był to obowiązek, ale i zarazem miłe przeżycie, które z czasem stawało się niezbędne do tego, by wzrastać. W czasie tak długich wakacji, jakie wtedy mieliśmy, wyjazdy nie były żadnym trudem.

Gdy przyszedł dla nas czas Kościoła Domowego, wyjazd na oazę letnią był dla nas rzeczą naturalną. Nie zawsze jednak mogliśmy jechać - rodziły się dzieci, były choroby, śmierć ojca.

Był jednak też czas, że świadomie zamiast oazy letniej wybraliśmy rodzinne wczasy. Ryszard miał ograniczony urlop. W poprzednim roku byliśmy i na oazie i na wczasach. Dzieci były małe, na oazie w czasie wolnym spały i nie czuły naszej obecności. Gdy natomiast byliśmy na zajęciach, bardzo za nami tęskniły. Było to dla nich bardzo trudne. Wczasy wtedy bardzo zjednoczyły naszą rodzinę. Dlatego też w następnym roku wybraliśmy tylko wczasy. Było wspaniale. Jednak po kilku miesiącach brakowało umocnienia, jakie dają wspólne rekolekcje. Pojechaliśmy wtedy na ORAR.

Od tamtego czasu każdego roku w naszych planach są rekolekcje. Nawet jeżeli Ryszard ma problemy z urlopem, zawsze się to udaje. Zimą jedziemy na Oazę Jedności Diakonii Życia, latem na oazę rodzin lub ORAR.

W tym roku byliśmy na ORARze wakacyjnym. Był nieco dłuższy niż zazwyczaj ž trwał tydzień. Dzięki temu program ORARu został zrealizowany, a zarazem było dużo czasu dla rodziny. Ponieważ był to czas krótszy niż 15 dni, łatwiej można było uzyskać urlop.

Rekolekcje oazowe nie są dla nas obowiązkiem. Są darem Ruchu dla nas. Odkrywa to każdy, kto choć raz przeżył oazę. Na rekolekcjach Bóg daje nam wspólnotę i działa stale przez nią. Pogłębia się jedność z Bogiem między małżonkami, rodziną i poczucie więzi z Ruchem. I pojmujemy stale na nowo, co to znaczy "Wy jesteście solą ziemi..."

Gdy dzieci podrosły, widzimy jeszcze jeden dar czasu rekolekcji. Dzieci mają możliwość przebywania w środowisku, w którym uczą się wiary, dobra, Nowej Kultury. Tego nie dają wczasy i kolonie. Koledzy i koleżanki tam są inni. Ich obyczaje i słowa często nie są chrześcijańskie. Poprzez pobyt na rekolekcjach w dużej grupie dzieci utwierdzają się w przekonaniu, że tylu tak samo mówi, czyni, modli się, wierzy. Doświadczanie tego jest dzieciom potrzebne.

Ogromnym darem oaz Kościoła Domowego jest także możliwość poznania nowych małżeństw, dzielenia się swoim życiem, otwarcia na problemy innych, wzajemnej pomocy, modlitwy, słów wsparcia.

Maria i Ryszard

Dod. Krzysztof Jankowiak dnia 22-10-2003 o godz. 9:31

Komentarze:

1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia. 2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję. 3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem. 4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

 
Tytuł:
Treść:
Podpis:
Kod:kod
Możesz edytować swój komentarz przez 15 min. po dodaniu.

Zobacz także:

Migawki z okolic zajętych przez oazy (22-07-2014)

Moja pierwsza oaza (14-07-2014)

60. rocznica pierwszej oazy w Bibieli (24-06-2014)

XI Konkurs fotograficzny im. Marcina Miczka (16-06-2014)

Życie moje oddaję za Kościół (8-05-2014)

© DKS Ruchu Światło-Życie. Redakcja merytoryczna: redakcja@oaza.pl. Redakcja techniczna: webmaster@oaza.pl
Informacja o cookies.
Contact our HP Department if you are desperate to get black listed.